Vyšetření pánevního dna ultrazvukem

Vyšetření pánevního dna ultrazvukem
29. 4. 2014 | Aktuality

Nově jsme na naší ambulantní rehabilitaci začali využívat vyšetření pánevního dna ultrazvukem. Pomocí této neinvazivní metody zjišťujeme kvalitu aktivity a relaxace svalů pánevního dna. Ultrazvuk také umožňuje snadné monitorování průběhu a efektivity terapie.

Většinou slyšíme, jak je důležité ho posilovat. V dnešní uspěchané, hektické a zlenivělé době je ale důležité pánevní dno umět také relaxovat.

Proč se čím dál častěji mluví o pánevním dnu a proč je tak důležité? Hlavní důvody jsou čtyři.

1. Podpírá vnitřní orgány

Bojíte se od srdce zasmát, zakašlat, kýchnout, zaskákat si s dětmi na trampolíně? Pak vaše pánevní dno nedostatečně podpírá močový měchýř a močovou trubici a vy trpíte tzv. stresovou inkontinencí. Co to znamená? Když se zvýší břišní tlak, vaše oslabené pánevní dno neudrží uzavřenou močovou trubici a dojde k většímu, či menšímu úniku moči. To, že tento problém trápí spoustu žen, není důvodem k tomu, považovat ho za „normální“.

2. Podílí se na správném držení těla

Pánevní dno pomáhá držet pánev ve správné pozici a pokud je oslabené, dojde k naklopení pánve dopředu, přetížení svalů v oblasti beder a bolí nás záda. Naopak přetížené pánevní dno nám může mimo jiné způsobit blokády v oblasti „kříže“ a zase nás bolí záda. Takže co dělat, aby vás záda nebolela? Uvolnit nebo posílit? Odpověď vám dá náš fyzioterapeut.

3. Hraje důležitou roli při porodu

Měla jste dlouhý porod a pomalu jste se otvírala? Pak se vaše pánevní dno nedokázalo dostatečně „uvolnit“. Během třetího trimestru těhotenství už ho opravdu neposilujte, ale snažte se naučit ho relaxovat a uvolňovat.

4. Má vliv na vaši schopnost otěhotnět

Nedaří se vám otěhotnět? Zkuste se zaměřit na své pánevní dno. Příliš napnuté svaly pánevního dna jsou jednou z možných příčin funkční sterility.

Pánevní dno reaguje na naše emoce a stres. Pokud umíte se svým pánevním dnem pracovat, odrazí se to na vašem celkovém držení těla a budete životem procházet s ladností a lehkostí.