Aktivizační činnosti s pacienty

Aktivizační činnosti s pacienty
13. 4. 2016 | Aktuality

V naší nemocnici jsme zavedli program pravidelných aktivizací s našimi pacienty. Považujeme to za nedílnou a podstatnou část, ať již při cestě k uzdravení, nebo jen jako aktivní zpříjemnění volných chvil ležení na nemocničním lůžku.

Mezi aktivizační činnosti hojně využívané v naší nemocnici patří:

Stolní a zábavné hry – mají u pacientů velké opodstatnění zejména pokud chceme, aby se zlepšila komunikace ve skupině, či abychom zábavnou formou procvičili paměť a poznávací funkce. Logické myšlení si mohou procvičit např. hraním šachů, skládáním puzzle a na podporu dlouhodobé paměti využít různé kvízové hry.

Vzpomínkové aktivity (reminiscence) – je terapeutický prostředek, při kterém se pacient snaží o vyvolání příjemných vzpomínek z dřívějška. Tuto metodu využíváme zejména u pacientů s kognitivní poruchou ke zlepšení komunikace a aktivizaci. Vzpomínkování je jednou z možností, jak si senior může udržet pocit vlastní identity a svou jedinečnost. Jde o metodu, která člověku pomáhá znovuzískávat ztracenou sebedůvěru, umožňuje odreagování se a zlepšuje náladu. Jako pomůcky pro vzpomínkové aktivity využíváme staré fotografie, památníky, alba, staré časopisy a noviny.

Aktivizace s hudbou a zpěvem (muzikoterapie) zpěv působí příznivě nejen na oblast tělesnou, ale zlepšuje také stránku duševní a duchovní. Tyto prostředky ovlivňují zejména fyziologické pochody, poznávací funkce, sociální integraci a komunikaci. Hudba působí jak stimulačně, tak i relaxačně. Jako prvky hudby využíváme rytmické cvičení, zpívání při kytaře a harmonice.

Zpívání s kytarou

Aktivity se zvířaty (canesterapie) jde o léčbu pomocí domácích mazlíčků, nejčastěji pejsků. Mezi domácím zvířetem a seniorem existuje silný vzájemný vztah už od nepaměti. Zvířata mají vliv zejména na psychický stav seniora. Je dokázáno, že hlazením zvířat dochází k poklesu a zklidnění srdeční činnosti, ke snížení krevního tlaku. Zvířátka mohou pacientům snižovat úzkost, depresi a případné poruchy spánku. Jednoho krásného slunečného dne jsme vyvezli naše pacienty na vozíčcích i na postelích na zahradu. Zaměstnanci přinesli své domácí mazlíčky /pejsky, morčata, králíčky/ a pacienti si s nimi užívali.

canesterapie

Výtvarné činnosti (arteterapie) celá řada pacientů zůstává i ve vysokém věku velmi kreativní a tvůrčí. V naší nemocnici využíváme technik od malování, kreslení, práci s hlínou a přírodními materiály až po práci s keramikou. Tato činnost motivuje, výrobek bývá praktický, použitelný a potěší je samotné, blízkého člověka, nebo je vystaven v areálu nemocnice a dělá radost všem. Ideálním obdobím pro výtvarné činnosti jsou vánoce a velikonoce, ale i jednotlivá roční období bývají skvělými náměty pro činorodou výtvarnou tvorbu.

Výtvarné činnosti

Pečení jedná se o zcela běžnou a přirozenou činnost a u našich pacientů má velký úspěch. Dobře zvládatelné činnosti pro seniory jsou míchání, tření těsta, strouhání, vykrajování a zdobení. Tuto aktivizaci nejvíce využíváme v období vánoc a velikonoc při pečení perníčků. 

Pečení perníčků

Aromaterapie veškeré aktivizační činnosti jsou prováděné v příjemně provoněném prostředí, ke kterému používáme relaxační vonné esence navozující klid a pohodu. 

Smyslem aktivizačních činností je s pacienty co nejvíce komunikovat, rozvíjet jejich jemnou motoriku, a jejich paměťové schopnosti. Různými výtvarnými a pracovními činnosti dle měsíčního plánu navazujeme na jejich léčbu a rehabilitaci. Našim cílem je co nejvíce zpříjemnit volné chvíle našim pacientům, dát jim možnost zapomenout na starosti, utrpení a naplnit jejich srdce radostí, která jim pomůže na cestě k uzdravení.

Mgr. Lenka Bubelová, vrchní sestra